Posłowie Razem interweniują w sprawie Domu Literatury, zagrożonego przez decyzje miasta - prowadzące go organizacje społeczne otrzymały od władz decyzję o odmowie przedłużenia dzierżawy budynków, w których prowadzą od kilkudziesięciu lat działalność kulturalną.
- Rafał Trzaskowski chełpił się swego czasu, że cywilizacji europejskiej uczył go profesor Bronisław Geremek. Gdyby profesor żył, mógłby dziś przypomnieć władzom Warszawy, że cywilizacja europejska to także szacunek dla historii, dbałość o kulturową tkankę naszych miast, wreszcie - szacunek dla ludzi, dla ich oddolnej samoorganizacji - powiedział na konferencji prasowej pod Domem Literatury na warszawskim Starym Mieście Adrian Zandberg.
- Władze zachowały się w tej sprawie jak słoń w składzie porcelany, jakby nie rozumiały, jaką rolę pełniło to miejsce dla ludzi kultury. Nie wiem, czy Rafał Trzaskowski wie, co wyprawiają na jego rachunek władze Śródmieścia. Liczę na to, że zajmie się tą sprawą osobiście - dodał lider Razem.
- Niespodziewanie pretekstem władz Śródmieścia do odmowy przedłużenia dzierżawy jest... wojna w Ukrainie. Burmistrz wprost w swoim piśmie pisze, że Dom Literatury może zostać przeznaczony na komercyjny wynajem. Co ciekawe, w sprawie budynków Domu Literatury toczyły się postępowania reprywatyzacyjne. Miasto odmawia udzielenia literatom informacji na ich temat, co budzi dodatkowe wątpliwości wobec intencji urzędników - powiedziała Magdalena Biejat.
- Dom Literatury pełni swoją rolę nieprzerwanie od ponad 70 lat. Nie zgadzamy się na zaprzepaszczenie dziedzictwa wielu pokoleń warszawskiej inteligencji przez nieodpowiedzialne decyzje. Zwracamy się do prezydenta Trzaskowskiego o pilną interwencję w tej sprawie i wypracowanie rozwiązania opartego na dialogu ze środowiskiem literackim - dodała posłanka.
Na wniosek posłanki Pauliny Matysiak sprawie stołecznego Domu Literatury poświęcone będzie posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. - Musimy wypracować rozwiązanie, które pozwoli na dalsze funkcjonowanie tego miejsca na kulturalnej mapie Polski - podsumowała posłanka Matysiak.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele instytucji prowadzących Dom Literatury: Anna Hejman - dyrektorka Fundacji Domu Literatury, Anna Nasiłowska - prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Marek Wawrzkiewicz - prezes Związku Literatów Polskich.
Kamienice obecnie tworzące Dom Literatury zostały odbudowane z przeznaczeniem na siedzibę Związku Literatów Polskich w 1949 r. po ich całkowitym zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Pisarze aktywnie uczestniczyli w procesie odbudowy i brali udział w zbiórce funduszy na ten cel, a do chwili obecnej kolejne pokolenia literatów opiekują się budynkami.
Dziś swoje siedziby ma w nim wiele organizacji związanych z literaturą i zrzeszających polskich pisarzy m.in. Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich czy Polski PEN-Club, które organizują otwarte i bezpłatne wydarzenia kulturalne. W Domu Literatury znajduje się także mogąca poszczycić się obszernymi zbiorami Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich.