Partie lewicowe kierują do Rady Europejskiej list otwarty w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. List zainicjowała partia Razem, a podpisały go partie lewicowe z całej Unii Europejskiej.
List to odpowiedź na problemy w zaopatrzeniu szczepionkami, z którymi boryka się Europa od początku 2021 roku. “Od ponad roku Europa i świat zmagają się z pandemią koronawirusa. Od początku pandemii w Europie na COVID-19 zachorowało 30 270 754 osób a 735 717 zmarło. To tak, jakby miasto wielkości Frankfurtu po prostu zniknęło” – piszą autorzy listu i apelują o działania na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek na koronawirusa.
- Ta pandemia nie ustanie w ciągu kwartału czy dwóch. Podobnie jak przy grypie będziemy co sezon borykali się z nowymi szczepami wirusa. Do nich będzie trzeba dostosowywać szczepionki. Bez możliwości produkowania szczepionki we własnym kraju nie będziemy mogli sprawnie reagować na nowe fale – tłumaczy Joanna Wicha, pielęgniarka i członkini Zarządu Krajowego partii Razem.
Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że Unia Europejska wzięła na siebie ryzyko i koszty powstania szczepionki. Tymczasem w świetle doniesień prasowych korporacje, które przy pracach nad wynalezieniem szczepionki otrzymały publiczne wsparcie, stosują dziś nieuczciwe praktyki: ukrywają szczepionki, aby sprzedać je poza granicami Unii Europejskiej.
– Unia poniosła koszty, a korporacje farmaceutyczne czerpią same zyski. Nie może tak być. Pogoń za zyskiem nie może blokować ratowania zdrowia i życia – przekonuje jedna z liderek Razem, Anna Górska. – W pandemii bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy solidarności i odważnych rozwiązań, które przecież istnieją. W liście zwracamy uwagę, że umowy międzynarodowe podpisane również przez Polskę dają prawną możliwość zniesienia patentu i transferu technologii w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego. Pandemia jest właśnie taką sytuacją – dodaje.
Liderzy Razem podkreślają, że zatrzymanie światowej pandemii nie będzie możliwe bez działań w skali globalnej i międzynarodowej solidarności. – Jeśli pandemia będzie szaleć w krajach globalnego południa, to za pół roku wirus może zmutować i wrócić do Europy. Dlatego potrzebujemy masowej produkcji szczepionek – tak, aby docierały we wszystkie zakątki świata i były dostosowywane do nowych wariantów koronawirusa. Nie osiągniemy tego bez zniesienia patentów - podsumowuje poseł Razem Adrian Zandberg.