Minęły dwa lata od momentu wyborów parlamentarnych 13 października 2019 roku, w których wcześniej nieznana nikomu kandydatka - Magdalena Biejat uzyskała drugi wynik na warszawskiej liście Lewicy zdobywając 19 501 głosów.
Posłanka współpracuje ze związkami zawodowymi, w Sejmie zabiera głos w sprawach pracowniczych, dotyczących emerytur, praw lokatorskich i praw człowieka. Złożyła m.in. ustawę ratunkową, likwidującą odpowiedzialność karną za pomocnictwo w aborcji, ustawę reprywatyzacyjną i ustawę pozwalającą uwzględnić okres pracy na śmieciówkach do wyliczania emerytury minimalnej.
Od samego początku postawiła na rozwiązywanie problemów obywateli zgłaszających się do jej biura z problemami. Podjęła w sumie ponad 120 interwencji, głównie na terenie Warszawy, skupiając się na ochronie praw lokatorów, prawach pracowniczych, reprywatyzacji oraz dostępie do ochrony zdrowia.
Jedną z pierwszych interwencji, które zakończyły się sukcesem, była ewakuacja szpitala grójeckiego, którego dramatyczną sytuację szeroko opisywała redakcja Onetu w cyklu: “Jak szpital w Grójcu padł pod ciężarem własnych błędów”. Wtedy Magdalena Biejat wraz z Marceliną Zawiszą wezwały ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do interwencji w sprawie szpitala w Grójcu. Apelowały o poddanie wszystkich jego pacjentów oraz całego personelu badaniem w kierunku Covid-19 oraz pilną ewakuację szpitala, co zdarzyło się niecały tydzień później. Jak wspomina Magdalena Biejat: “Było to świetne doświadczenie i dowód na to, że ciężko pracując, nawet będąc w opozycji można być sprawczym i pomagać ludziom”. W zakresie ochrony zdrowia posłanka Razem podjęła w sumie 25 interwencji.
Pytana o inne najważniejsze interwencje posłanka odpowiada, że z pewnością wymieniłaby tę, dzięki której miasto ujawniło ekspertyzy dotyczące nielegalnego zbycia działek na Błoniach Kamionkowskich. “Sprawa jest nadal przedmiotem czynności organów, jednak musimy być dobrej myśli” - komentuje Magdalena Biejat.
- Wiele spraw, podobnie jak w przypadku Kamionka, zostało poprowadzonych wspólnie z ruchami miejskimi, które tak jak członkowie partii Razem w Warszawie działają z moim biurem poselskim, wymieniając się wiedzą, kompetencjami. Ze swojej strony staram się wykorzystywać maksymalnie uprawnienia, które daje mi mandat poselski i ten model działa. Razem z ruchami walczymy o bezpieczny przejazd przy ulicy Naczelnikowskiej, próbujemy namówić PKP i Ratusz do dogadania się w sprawie przebudowy linii średnicowej i wspólnie działamy, żeby miasto nie likwidowało Szpitala Czerniakowskiego - kontynuuje Biejat.
Biuro poselskie Magdaleny Biejat mieści się przy ulicy Nowy Świat 27. W ramach pomocy, oprócz kontroli w organach administracji, istnieje możliwość kontaktu ze specjalistami z zakresu prawa pracy czy zajmującymi się pomocą w przypadku nielegalnej eksmisji. Aby umówić się na dyżur należy wysłać maila na adres Biuro@magdalenabiejat.pl lub zadzwonić pod numer 536 031 355.