Lewica stawia na młode pokolenie ekonomistów. Maciej Szlinder i Dariusz Standerski kandydatami posłów partii Razem i Nowej Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej.
Doktor Maciej Szlinder z partii Razem to ekonomista, socjolog i filozof urodzony w 1986 roku; absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jest autorem książki "Bezwarunkowy dochód podstawowy", nagrodzonej nagrodą Economicus w kategorii "najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną", oraz licznych artykułów naukowych i popularno naukowych dotyczących gospodarki.
– Maciej Szlinder jest przedstawicielem młodego pokolenia ekonomistów zrzeszonych w Polskiej SIeci Ekonomii. To pokolenie, które nie boi się wyzwań współczesności, rozumie rzeczywistość społeczną, śledzi najnowsze prace zachodnich ekonomistów. Ich wrażliwość społeczne jest potrzebna nie tylko w debacie publicznej, lecz także w polityce monetarnej państwa – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej w sejmie posłanka partii Razem (Klub Lewicy) Magdalena Biejat.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Szlinder odniósł się do biezących decyzji RPP. – Dokładnie rok temu, w październiku 2021, Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła serię 11 podwyżek stóp procentowych. Ówczesna inflacja wynosząca niecałe 6% dzisiaj, po roku ciągłych podwyżek stóp, sięgnęła 17,2%. Polityka oparta na walce z inflacją, której przyczyny są złożone, za pomocą jednego rozwiązania, jakim jest podnoszenie stóp procentowych, to droga nie tylko nieskuteczna, ale szkodliwa – ocenił kandydat do RPP. Według Szlindeta takie działanie prowadzi do "sztucznego wywołania recesji, czyli fali bankructw, wzrostu bezrobocia i dramatycznie rosnących długów prywatnych".
Szlinder podkreśla, że w RPP powinny się znaleźć osoby o szerszym spojrzeniu na problemy gospodarcze i politykę monetarną. – Aktualna polityka jest niczym próba rozwiązywania każdego problemu za pomocą młotka. Ale nie wszędzie mamy do czynienia tylko z gwoździami, a skutki używania młotka wobec palca lub szklanki będą opłakane. Dlatego potrzebujemy różnych narzędzi i precyzji chirurga w ich stosowaniu, narzędzi z wachlarza polityki podatkowej, polityki energetycznej czy mieszkaniowej. Warto, żeby w Radzie Polityki Pieniężnej zasiadało więcej osób mających świadomość tych potrzeb, więcej chirurgów niż młotkowych, więcej przedstawicieli nowoczesnego spoglądania na gospodarkę a nie neoliberalnych ortodoksów rodem z lat 90-tych – przekonywał Szlinder.
Dariusz Standerski urodził się w 1993 r., jest ekonomistą i prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie wykłada. Uczestniczy w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora w dyscyplinie ekonomia i finanse. Specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej, ekonomii sektora publicznego oraz historii gospodarczej.