„Polska Potrzebuje Wyższych Płac!” - pod tym hasłem przemaszeruje jutro przez Warszawę wielotysięczna manifestacja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Postulaty związkowców poparli kandydaci Partii Razem w wyborach samorządowych.
— W ostatnich dniach Mateusz Morawiecki podróżuje po Polsce. Podczas swoich wystąpień, czy to w Szczecinie, Sochaczewie czy Zielonej Górze, mówi dużo o “swoich konkurentach politycznych”. Straszy wyborców Prawa i Sprawiedliwości opozycją, nie mówiąc ani słowa o planach podwyżek w budżetówce — mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Anna Jagodzińska, kandydatka Razem do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu Warszawa III. — Panie Premierze, chcemy Pana zapytać: kiedy podwyżki w służbie zdrowia? Już dziś w Polsce brakuje ponad 100 000 pielęgniarek. Kiedy podwyżki dla nauczycieli? Prosimy o konkretne deklaracje. Polki i Polacy tego oczekują!
Jagodzińska odniosła się również do głośnych zwolnień w spółkach skarbu państwa. — Dość zwalniania za działalność związkową w państwowych firmach, czy to PLL LOT czy Polskie Radio — mówiła działaczka Razem. — Domagamy się rozszerzenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Chcemy, aby nieuczciwi pracodawcy byli karani proporcjonalnie do przychodów, a nie według stawek jednakowych i dla małych firm i dla wielkich korporacji jak Amazon.
Partia Razem zwraca uwagę, że instytucje państwowe i samorządowe powinny wyznaczać standardy sprawiedliwego zatrudnienia. — Chcemy, żeby każdy samorząd wojewódzki świecił dobrym przykładem. Chcemy, żeby pokazywał prywatnym firmom, jak powinno się zatrudniać — mówił Aleksander Paradziński, również kandydat Razem do mazowieckiego sejmiku z prawobrzeżnej Warszawy.
Paradziński zaznaczył, że pomysły, jak wprowadzić te postulaty w życie, znalazły się w programie samorządowym Razem. — Po pierwsze, zakażemy umów śmieciowych we wszystkich instytucjach samorządowych. Po drugie, w publicznych przetargach wprowadzimy wymóg godnych zarobków i stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę, a nie śmieciówki. Wyrzucimy polityków z zarządów spółek wojewódzkich, bo czas najwyższy skończyć z rozdawaniem stanowisk kolegom i rodzinie. Wreszcie: wprowadzimy pełną jawność płac, która zniechęci polityków do kolesiostwa przy rozdawaniu dobrze płatnych stanowisk — podsumował polityk Razem.
Działacze i działaczki Razem zapowiedzieli, że wezmą udział w sobotniej demonstracji. Wsparli także internetową akcję #MamDość, którą OPZZ promuje manifestację.
Grzegorz Janoszka, kandydat do Sejmiku Woj. Podlaskiego (Białystok)
Dorota Koczot, kandydat do Sejmiku Woj. Podlaskiego (Bielsk Podlaski)
Tomasz Pniewski, kandydat do Sejmiku Woj. Mazowieckiego (Siedlce)
Maciej Konieczny, kandydat do Sejmiku Woj. Śląskiego (Gliwice)