W Światowym Dniu Antykoncepcji kandydaci Partii Razem na wojewódzkich radnych prowadzą akcję rozdawania prezerwatyw na ulicach polskich miast. Ugrupowanie chce m.in., żeby prezerwatywy były dostępne w instytucjach publicznych i samorządowych: placówkach ochrony zdrowia, domach kultury, szkołach. Zapłaciłby za to samorząd wojewódzki.
Od 2007 roku 26 września to Światowy Dzień Antykoncepcji. Celem tego corocznego święta, zainicjowanego przez organizacje pozarządowej, jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy o antykoncepcji. Za pomysłem ŚDA stoi wizja “świata, w którym każda ciąża jest ciążą chcianą”.
— Chcemy świata, w którym ludzie sami podejmują decyzję o tym, kiedy są gotowi i chcą założyć rodzinę, a seks nie kojarzy się głównie ze strachem o ciążę czy chorobę. Chcemy, żeby młodzi ludzie mogli podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje dotyczące swojej seksualności i zdrowia — tłumaczy Mateusz MIrys z zarządu krajowego Razem, kandydat do Sejmiku Woj. Łódzkiego. — Antykoncepcja, jako sposób zapobiegania ciąży i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest częścią zdrowia seksualnego. Dlatego postulujemy, żeby państwo i samorząd wreszcie o to zdrowie zadbały, zapewniając rzetelną wiedzę o antykoncepcji oraz łatwy dostęp do poszczególnych jej metod.
Mateusz Mirys
Akcja rozdawania prezerwatyw odbywa się m.in. w Łodzi, Gdyni, Wrocławiu, Chrzanowie czy Białymstoku. Stanowi pretekst do rozmowy o postulatach programowych Partii Razem dotyczących antykoncepcji i edukacji seksualnej. — Proponujemy, żeby w instytucjach samorządowych, takich jak przychodnie, domy kultury czy szkoły, udostępniano darmowe prezerwatywy. Ale to nie koniec. Chcemy stworzyć placówki konsultacyjne, które udzielałyby informacji z zakresu edukacji seksualnej. Potrzeba też sensownych materiałów na ten temat i kampanii społecznych dotyczących profilaktyki nastoletnich ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji itd. — wymienia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, kandydatka Razem do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Podkreśla, że wszystkie te propozycje można realizować na poziomie samorządu wojewódzkiego.
Działacze Partii Razem zwracają uwagę, że przez brak rzetelnej edukacji seksualnej młodzi są podatni na szkodliwe mity o antykoncepcji, z którymi wciąż można się zetknąć w przestrzeni publicznej. Akcja uliczna i rozwiązania proponowane w programie sejmikowym Razem mają pomóc w ich obaleniu. — Prezerwatywa to jedna z najbardziej powszechnych i skutecznych metod antykoncepcji, o ile jest właściwe stosowana. W Polsce jednak wciąż można usłyszeć, że np. nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, bo ma malutkie “pory” przez które przedostają się wirusy i bakterie. To bzdury rozpowszechniane przez środowiska ultrakatolickie. Czas położyć temu kres i zapewnić młodym ludziom dostęp do rzetelnej, naukowej wiedzy — podsumowuje Mirys.