W piątek 4 kwietnia w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem kandydata na Prezydenta RP Adriana Zandberga, oraz ekspertki Razem ds. nauki Zofii Malisz. Podczas spotkania z dziennikarzami politycy Razem odnieśli się do aktualnej sytuacji w polskiej nauce, oraz koniecznych do wprowadzenia rozwiązaniach.
Polska nauka, ale też szerzej wydatki badawczo-rozwojowe potrzebują stabilności. Tej stabilności nie ma i nie ma też myślenia o nauce, o rozwoju w perspektywie pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. My tracimy wielkie szanse, bo mamy wspaniałych inżynierów, mamy wspaniałych naukowców, mamy często unikalne w skali światowej instalacje, takie jak reaktor Maria w Świerku, ale marnujemy te szanse, bo mamy niestety rząd, który w ogóle o przyszłości nauki, badań, rozwoju nie myśli.
- mówił Adrian Zandberg otwierając spotkanie z dziennikarzami
W naszym programie naukowym proponujemy gwarancję 3% PKB na naukę i rozwój w Polsce w perspektywie do 2030 roku. W zależności od dynamiki polskiej gospodarki chcemy również dobić do poziomu Niemiec czy Szwecji, czyli zwiększać nakłady nawet powyżej 3% PKB. Chcemy stale waloryzować finansowanie Narodowego Centrum Nauki tak, żeby naukowcy co roku przy debatach budżetowych nie musieli się poświęcać takiemu pospolitemu ruszeniu w celu ocalenia NCN-u i zapewnienia Centrum odpowiedniego finansowania. My traktujemy naukę poważnie, chcemy systemowego, przewidywalnego finansowania.
-przekonywała Malisz
Polskie państwo zachowuje się w nauce jak ostatni Janusz biznesu. To się kończy tak, że tracimy talenty. To się kończy tak, że ludzie, którzy mogliby pracować dla Polski w Polsce, rozbudowywać nasz potencjał naukowy, nasz potencjał badawczy, wybierają karierę poza granicami naszego kraju.
- mówiła Malisz
Polska nauka potrzebuje strategii, która jest mierzalna. Strategii, z której rząd będzie rozliczany. Polskie rządy produkują całe mnóstwo różnych strategii, które potem okazują się pozbawionymi wartości papierowymi świstkami. Z ich wykonania nie rząd siebie nie rozlicza, nie robi tego także parlament. Chcemy wprowadzić sprawozdawanie się rządu w parlamencie i rozliczanie ministra z realizowania lub braku realizacji strategii naukowej. Chcemy tę strategię zbudować ze środowiskiem oraz wyznaczyć instytucje, które na wzór fiński będą pomagały taką strategię realizować.
- podsumowała Malisz