Domy opieki dziennej dla osób starszych, oddział geriatryczny w każdym szpitalu wojewódzkim i wojewódzkie programy teleopieki - to niektóre z postulatów Partii Razem w nadchodzących wyborach samorządowych. W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych ugrupowanie prezentuje propozycje skierowane do seniorów oraz inauguruje akcję "Idź z seniorem na wybory!".
– Osoby powyżej 60 roku życia to niemal 1/4 polskiego społeczeństwa. Seniorów, którzy ukończyli 80 lat, żyje w Polsce prawie 2 miliony. To ogromna grupa ludzi, w dużej części potrzebująca wsparcia. Jednak w programach samorządowych większości ugrupowań trudno znaleźć jakiekolwiek rozwiązania, które ułatwiałyby jej życie – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jedna z liderek Partii Razem, na konferencji ugrupowania z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że po zmianach w prawie wyborczym wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość seniorom będzie znacznie trudniej uczestniczyć w wyborach. Przed zmianami mogli oni skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów możliwość ta przysługiwać będzie tylko części osób niepełnosprawnych, a dokładniej tym, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Jeśli osoba starsza nie posiada takiego orzeczenia, nie będzie mogła skorzystać z głosowania korespondencyjnego.
– To realne utrudnienie dla osób starszych, dla których wyprawa do lokalu wyborczego bywa prawdziwym wyzwaniem – zauważyła Dziemianowicz-Bąk. – Dlatego zapraszamy do udziału w akcji i kampanii informacyjnej "Idź z seniorem na wybory!". Zachęcamy, żeby pomóc osobom starszym skorzystać z ich obywatelskiego prawa. Poświęćmy kilka chwil, aby zapytać, czy babcia, dziadek, ciocia, starsi rodzice albo sąsiedzi nie potrzebują pomocy w udaniu się 21 października na wybory. Zaproponujmy swoje wsparcie, a w wyborczą niedzielę idźmy razem z seniorami na wybory – mówiła liderka Razem.
Ugrupowanie zachęca do promowania akcji w mediach społecznościowych. "Zrób sobie wspólne zdjęcie z babcią, dziadkiem, mamą, tatą albo z dowolną starszą osobą z Twojej rodziny lub otoczenia. Zapytaj o zgodę na publikację zdjęcia w mediach społecznościowych i – jeśli ją otrzymasz – opublikuj zdjęcie na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Pamiętaj o dodaniu hasztaga #IdzZSenioremNaWybory!" – czytamy w wydarzeniu na Facebooku. – Gorąco zachęcamy także do tego, żeby czytać programy poszczególnych komitetów wyborczych i sprawdzać, czy mają coś do powiedzenia w kwestii poprawy jakości życia osób starszych w Polsce – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Postulaty Partii Razem skierowane do osób starszych przedstawili kandydaci do Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Michał Mierzwa i Katarzyna Paprota. – Rozbudujemy sieć domów opieki dziennej, w których niesamodzielna osoba starsza przebywa, gdy opiekujący się nią syn czy córka musi iść do pracy. Obecnie na Mazowszu takich domów jest tylko 30, głównie w Warszawie. Chcemy, żeby taki dom był w każdej gminie – mówił Michał Mierzwa. Mierzwa zwrócił też uwagę na dramatycznie niską liczbę miejsc na oddziałach geriatrycznych w mazowieckich szpitalach. – W tym momencie to tylko 132 łózka, a osób powyżej 65. roku życia mieszka prawie milion, a społeczeństwo się starzeje. Doprowadzimy do tego, żeby w każdym szpitalu wojewódzkim znalazł się oddział geriatryczny.
– Jeżeli mówimy o sytuacji osób starszych, należy zwrócić uwagę także na sytuację ich opiekunów i opiekunek. To osoby, które zarabiają śmieszne pieniądze. Dlatego postulujemy podniesienie płac pielęgniarek środowiskowych i pracownic ośrodków pomocy społecznej. Inaczej zwyczajnie zabraknie rąk do pracy w tych zawodach – alarmowała Katarzyna Paprota. Zaproponowała też wprowadzenie teleopieki, czyli rozwiązania, które ułatwia funkcjonowanie osób starszych mieszkających samotnie: –To proste: senior nosi specjalną opaskę i centralkę, które pozwalają na wysłanie sygnału SOS i wezwanie opieki medycznej. Samorząd wojewódzki powinien zapewnić takie rozwiązanie wszystkim seniorom, którzy nie mogą liczyć na stałą, codzienną opiekę.
Partia Razem chce także wprowadzenia pełnej refundacji biletów dla seniorów – nie tylko na przejazdy nie tylko komunikacją miejską, lecz także kolejami regionalnymi i PKS-ami na terenie całego województwa. Pulę rozwiązań ułatwiających życie osób starszych uzupełniają drukowane informatory na temat m.in. zajęć dla seniorów, bezpłatnych badań profilaktycznych czy procedur ubiegania się o rehabilitację i pomoc pracowników ośrodków opieki.