W piątek, 25 września Adrian Zandberg i Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem spotkali się z mieszkańcami Bukwałdu (gmina Dywity), którzy protestują przeciwko planom budowy żwirowni.
Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia kopalni żwiru i wyznaczeniu drogi wywozu urobku przez ich wsie. Budowa oznaczałaby obniżenie poziomu wód, dewastację przyrody, a także zniszczenie cennych obiektów architektonicznych, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego regionu. W sąsiedztwie planowanego miejsca wydobycia żwiru znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków, do którego trafia rocznie około 1000 pacjentów. Po rekonwalescencji wiele z nich pozostaje pod opieką pracowników ośrodka. Budowa kopalni żwiru oznaczałaby likwidację Ośrodka.
Sołtyska wsi, Bogumiła Brewka, walczy o powstania na terenie gminy obszaru krajobrazu chronionego. W ten sposób okoliczne wsie zostałyby zabezpieczone przed dewastacją.
Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w świetlicy wiejskiej w Bukwałdzie. - Zysk biznesmena nie może być ważniejszy od jakości życia mieszkańców i ochrony przyrody. Niestety, w wielu miejscach samorządy godzą się na niszczenie środowiska. Mam nadzieję, że tu, w Bukwałdzie, dzięki mobilizacji lokalnej społeczności, uda się tych zniszczeń uniknąć - mówił Adrian Zandberg. Poseł zadeklarował, że podejmie interwencję w tej sprawie. Zwróci się m.in. do samorządu o ujawnienie korespondencji z inwestorem, o którą, jak dotąd bezskutecznie upominali się mieszkańcy. - Takie plany nie powinny być trzymane w tajemnicy przed mieszkańcami - mówił Zandberg.
Warmińska partia Razem od kilku miesięcy wspiera protesty przeciwko kopalni w gminie Dywity. W sierpniu przed urzędem gminy w Dywitach odbył się protest uliczny pod hasłem “Żwirownia to katastrofa ekologiczna i społeczna”. Wzięli w nim udział mieszkańcy okolicznych wsi.
Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków
Sierpniowy protest mieszkańców przed urzędem gminy w Dywitach